PÁLYÁZATOK

Nyomtatóbarát változatPDF változat

EFOP-3.6.2-16-2017-00009 

 

Prof. Dr. Kovács L. Gábor szakmai vezetésével - hálózatba szerveződve -, kilenc tematikusan kijelölt kutatási téma mentén a három egyetem 36 szakemberének együttes kutatási munkája valósul meg, ami egyedi működési modell a pályázati struktúrában. Ezek a kutatási témák jellegüket tekintve orvostudományi innovációk, eredményeik – tudományos jelentőségükön túlmenően - jelentős mértékben járulnak hozzá a hazai és az európai gyógyszerkutatásokhoz. A „pilot projektek” kimenetelének végcélja az Európai Klinikai Kutatási Infrastruktúra Hálózatban (ECRIN) elvégzendő vizsgálatokra való felkészülés, a Horizont 2020 projektekben való részvétel erősítése, valamint az ECRIN tagországokkal közös kutatási pályázatokban történő részvétel.

 

TRANSZPARENCIA KÓDEX

 

A Klinikai Kutatási Transzparencia Kódex (továbbiakban Kódex) létrejöttének háttere az a szilárd elhatározás, hogy az EFOP-3.6.2-16-2017-00009 számú,  "Klinikai Kutatások Tematikus Hálózatának Kialakítása és Nemzetköziesítése" néven jelzett pályázatban részt vevő Klinikai Vizsgálati Központok közös alapra helyezzék a vizsgálatok hátterének átláthatóságát a vizsgálatot szervező szakemberek, az egészségügyi szakemberek és betegek felé.

 

A betegek és a szponzorok, szakmai résztvevők oldaláról is megalapozott az igény, hogy a Klinikai Vizsgálati Központok működése minden szempontból feddhetetlen, és ezen túlmenően könnyen átlátható legyen. Előbbi okokra tekintettel, a Klinikai Vizsgálati Központok elköteleződtek a megfelelő átláthatóság, a lehetőség szerinti egységesség mellett. A Klinikai Vizsgálati Központok transzparencia alapelveinek egységesítésével növelhető az egyes központok munkájának az átláthatósága, így a szakmai partnerek felé könnyebbé válik a közös fellépés megalapozása. Ugyanakkor megnövekedett igény jelentkezik a betegek részéről is a klinikai vizsgálatok minél alaposabb megismerésére, beleértve a vizsgálatok menetét és szakmai hátterét is. A betegek irányába megjelenő, a betegeknek szóló információk a betegek oldaláról teszik átláthatóvá a vizsgálati folyamatokat és a vizsgálatokba bevont klinikai résztvevők szerepeit. A szakmai partnerek számára elérhető információk megkönnyítik a kapcsolatfelvételt, szerződéskötést, ügyintézési folyamatokat.

 

Jelen transzparencia kódexet a Klinikai Vizsgálati Központok 2019. május 5-én fogadták el és lépett életbe.

 

A Klinikai Vizsgálati Központok célja a bizalom elmélyítése a megbízók, a szakmai résztvevők, a betegek és hozzátartozóik oldaláról egyaránt. A Kódex további célja, hogy a benne lefektetett alapelvekhez hűen az egyes Klinikai Vizsgálati Központok egységesen jelenítsék meg a klinikai kutatásokhoz kapcsolódó szakmai információkat, könnyen áttekinthetővé tegye minden egyes Klinikai Vizsgálati Központ működését, előnyeit, szakmai hátterét. Ezen információk a vizsgáló orvosoknak, szponzoroknak szakmai tekintetben relevánsak, a laikusok számára pedig informatívak.